İşyerlerinde zorunlu ölçüm ve kontroller | 24-12-2014

Merinos AKKM’de yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği konulu seminerde yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yapılan denetimlerde iş yerlerinde ortaya çıkan eksik ve aksaklıklar örnekleriyle anlatıldı .

 

TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği Başkanı İsmail Hakkı Kavurmacı’nın yaptığı açılış konuşmasından sonra söz alan ÇEDFEM Genel Müdürü Hüsamettin ÇOBAN iş yerlerinde yapılması gereken zorunlu ölçüm ve kontroller hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

İşyeri ortam ölçümlerinde getirilen yeni düzenlemelerin önemine değinen Hüsamettin Çoban, iş hijyeni kavramının içeriğinin anlaşılamadığına dikkat çekti.

 

Hüsamettin Çoban, “Ölçüm ve analiz konularında çalışan laboratuvarların TÜRKAK’dan akredite olması gerekmekte ve  İş güvenliği kapsamındaki ölçüm yapacak laboratuvarların Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan onay almış olmalıdır. ÇEDFEM Mühendislik her iki kurumdan da onaylı ve 17025 (TS) akreditasyonu bulunmaktadır.”dedi. Yapılan ölçümlerin sonucunda hazırlanan raporun detaylı incelenmesi gerektiğinin altını çizen Hüsamettin Çoban, “limit değerlere yakın ölçümler için tedbirlerin alınması gerekir”dedi.

 

TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu Başkanı ve İş Güvenliği Uzmanı Hakan Çubukçu da  “Hiçbir şey insan sağlığından daha değerli olamaz. İş yerlerimizde gerekli önlemleri almalıyız. Elbette çalışan personelimize de iyi bir eğitim vermeli, sorumluluk bilinci aşılamalıyız” diye konuştu.

 

Seminerin diğer konuşmacılarından Bursa İş Teftiş Kurulu Müfettişi Şerif Çetin, şirketlerde yapılan denetimlerde tespit ettikleri eksik ve aksaklıklar hakkında bilgiler aktardı.

Lütfen fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın...