Telefon
444 50 48
E-mail
laboratuvar@cedfem.com.tr
Çalışma Saatleri
Hafta İçi: 08:30 - 18:00
English
ANALİZ HİZMETLERİ
» » Asbest lifi sayımında RICE ‘da büyük başarı

Asbest lifi sayımında RICE ‘da büyük başarı

Asbestle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmeliğine göre çalışanların asbest söküm, yıkım, tamir, bakım, uzaklaştırma çalışmalarında asbest tozuna maruziyetlerinin önlenmesi ve bu maruziyetten doğacak sağlık risklerinden korunması, sınır değerlerin ve diğer özel önlemlerin belirlenmesi gerekmektedir. 

Asbestin tespit edilebilmesi için gerekli metotlar ilgili yönetmelikte tarif edilmiştir. Laboratuvarımız yönetmelik de tanımlı metotlara göre akreditasyona ve yeterlik sertifikasına sahiptir. Asbest lif sayımı faz konrast mikroskopla yapılmakta olup bu konuda personel deneyimi çok önemlidir. 

Yapılan sayım çalışmalarının doğrulana bilmesi için laboratuvarımız İngiltere sağlık ve güvenlik laboratuvarı (HSL) ‘nin iş hijyeni konularında yeterlik test programı olan Regular Interlaboratory Counting Exchanges (RICE) testine katılım sağladı. Test sonucunda RICE laboratuvarları; 1.kategori (yeterli), 2.kategori (ölçümde iyileştirme yapmalı) ve 3.kategori (yetersiz) olarak sınıflandırmaktadır. 

Yapılan test sonucunda 1.kategori laboratuvar olarak kalitemizden ödün vermediğimiz belgelenmiş oldu. İngiltere ve İrlanda da akredite laboratuvarların bu programlara katılarak kategorize olması mecburi ve sonuçlarda RICE ‘ın internet sitesinde yayınlamaktadır.
14-12-2017, 11:32 / Haberler
Konu Etiketleri: Asbest lifi

Yorum Ekleyiniz


Tüm Paydaşlarımızın Yeni

04 Oca 2018 ,Admin
Çedfem olarak sektöründe lider olmak, yol...

Silis ölçümlerinde metot

04 Oca 2018 ,Admin
Toz içerisindeki serbest silis...

İş Hijyeninde Silis ve

04 Oca 2018 ,Admin
İSGÜM tarafından organize edilen Silis ve...
up