Telefon
Çalışma Saatleri
Hafta İçi: 08:30 - 18:00
English
ÇEDFEM MÜHENDİSLİK
» » » ZDHC Kimyasal Yönetim Sistemi Danışmanlığı

ZDHC Kimyasal Yönetim Sistemi Danışmanlığı

Zararlı kimyasal maddelerin doğaya salınımına ve üretiminde kullanımına son verilmesi amacıyla Greenpeace’in DETOKS kampanyasından yola çıkılarak, tekstil endüstrisinde söz sahibi büyük firmalar 2020 yılına kadar hedeflenen Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) taahhüdü altına imza atmaya başladılar. Bu kapsamda 2020'den itibaren ev tekstil ürünleri de dahil olmak üzere, giysi ve ayakkabı ürünlerinin tüm kullanım ömrü ve üretim süreçleri boyunca daha güvenli kimyasal maddeler kullanılmasını sağlamak için 11 kimyasal madde grubu kullanımının yasaklanması beklenmektedir. Taahhüt Veren Markalar arasında, Adidas, Benetton, Burberry, C&A, Canepa, Coop, Esprit, G-Star Raw, H&M, Levis, Lidl, Li-Ning, M&S, Mango, Nike, Primark, Puma, REWE Group, Tchibo, Uniqlo, Valentino, Victoria’s Secret, Zara.vb. firmalar bulunmakta.

Zararlı Kimyasalların Sıfır Salınımı politikası sonucunda oluşan MRSL (Manufactured Restricted List)’de listelenmiş tüm kimyasalların satın alınmasını ve/veya kullanılmasını yasaklayıcı Kimyasal Yönetim Sisteminin kurulması ve uygulamaya alınması talep edilmektedir. İşletmelerde yasaklı ürünlerin kullanılmadığının kanıtlanabilmesi için, işletmenin giriş suyu ve atıksu numunelerinde belirlenen 11 kimyasal madde grubu için analiz yapılması ve analiz sonuçlarına göre aksiyon alınması istenmektedir.

Firmalara MRSL kapsamında yasaklanan kimyasal maddelerin, tesislerine giriş aşamasında engellenmesi ve etkin bir kimyasal yönetim sisteminin oluşturulması için danışmanlık hizmetleri vermektedir.

17-11-2017, 11:44 / Danışmanlık

Yorum Ekleyiniz


up